Spółka akcyjna jest spółką kapitałową, która zakładana jest zwykle w celu debiutu na giełdzie. Organami w Spółce Akcyjnej jest Zarząd, Walne Zgromadzenie oraz Rada Nadzorcza. W dzisiejszym artykule zostanie omówiona reprezentacja Spółki Akcyjnej. Jak został uregulowany sposób reprezentacji w Spółce Akcyjnej? Czy można prowadzić Spółkę bez Prezesa Zarządu?
Zarząd Spółki Akcyjnej – Spółka bez Prezesa
Zarząd w Spółce Akcyjnej jest organem obligatoryjnym powoływanym do zarządzania i kierowania spółką. Spółka, tak jak każda inna osoba prawna, działa przez swoje organy, a zarząd prowadzi sprawy Spółki i reprezentuje ją na zewnątrz. Możemy wyróżnić Zarząd jednoosobowy, np. sam Prezes Zarządu lub wieloosobowy – Prezes Zarządu oraz pozostali Członkowie Zarządu. Niejednokrotnie zdarza się, że członkowie wchodzący w skład Zarządu decydują się na inne nazewnictwo swoich funkcji, tj. zamiast Prezesa Zarządu po prostu – Członek Zarządu. W praktyce możliwe jest więc istnienie tzw. Spółki bez Prezesa Zarządu.
Reprezentacja Spółki Akcyjnej – zarząd wieloosobowy
W przypadku zarządu wieloosobowego, możliwe jest określenie sposobu reprezentacji w samym Statucie. Jeśli jednak Statut Spółki nie reguluje tej kwestii, wówczas należy odnieść się do przepisów kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z art. 373 § 1 ksh, jeżeli zarząd jest wieloosobowy, sposób reprezentowania spółki określa jej statut. Jeżeli statut nie zawiera żadnych postanowień w tym przedmiocie, do składania oświadczeń w imieniu spółki wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu albo jednego członka zarządu łącznie z prokurentem.
Reprezentacja Spółki akcyjnej – Spółka bez Prezesa Zarządu
Jak wynika z powyższej analizy, w spółce akcyjnej organem przeznaczonym do reprezentacji jest Zarząd. Zarząd może być jednoosobowy lub wieloosobowy, przy czym ustawodawca nie narzuca konkretnego nazewnictwa typu Prezes Zarządu, a osoby wchodzące w skład tego organu mogą być nazywani po prostu Członkami Zarządu. Zasadą jest, że w przypadku Zarządu jednoosobowego, Zarząd reprezentowany jest przez Prezesa Zarządu/Członka Zarządu. W sytuacji zarządu wieloosobowego, jeśli Statut spółki nie przewiduje innych rozwiązań, zastosowanie będzie miał art. 373 § 1 KSH.
Ponadto, może zdarzyć się sytuacja, że Prezes Zarządu niespodziewanie złoży rezygnację, a w dodatku na horyzoncie nie będzie przez pewien czas żadnego nowego kandydata na jego miejsce. Ustawodawca przyznał więc Radzie Nadzorczej szerokie kompetencje w zakresie nadzoru nad działalnością Zarządu. Art. 383 KSH stanowi, że rada nadzorcza może delegować swojego członka do czasowego pełnienia funkcji członka zarządu w sytuacji, gdy członek zarządu został odwołany, złożył rezygnację lub z innej przyczyny nie może sprawować swojej funkcji. Odnosi się to także do pełnienia funkcji Prezesa Zarządu.
W takiej sytuacji możemy więc mówić o Spółce bez Prezesa Zarządu, ponieważ de facto jego obowiązki będą wykonywane przez delegowanego członka Rady Nadzorczej.
Podsumowanie
Powyższy opis reprezentacji Spółki akcyjnej, w tym kwestia spółki bez Prezesa, stanowi jedynie wycinek analizowanego zagadnienia. Nie ulega jednak wątpliwości, że w przypadku zarządu wieloosobowego, założyciele Spółki powinni już na łamach aktu zawiązania wyraźnie uregulować sposób reprezentacji, jeśli nie odpowiada im rozwiązanie kodeksowe określone w art. 373 § 1 KSH. Ponadto, Spółka akcyjna może czasowo funkcjonować bez Prezesa Zarządu, delegując członka Rady Nadzorczej do pełnienia funkcji członka zarządu w oparciu o treść art. 383 KSH.