W pierwszym artykule ,,Umowy cywilnoprawne z przeniesieniem autorskich praw majątkowych” poruszone zostały podstawowe elementy takiej cesji oraz główny cel zawierania takich umów. Niniejszy tekst będzie rozszerzeniem treści pierwszej publikacji.
Obowiązkowo należy więcej powiedzieć o postanowieniach jakie powinny zawierać umowy cywilnoprawne, aby możliwie najlepiej zabezpieczyć klienta. Obok wskazania pól eksploatacji (konieczny element umowy zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83, dalej jako „Ustawa”) ważne jest również określenie terytorialności i terminowości przeniesienia majątkowych praw do utworu. Standardowo powinno się wskazać, że prawa te przechodzą bez ograniczeń terytorialnych i czasowych, aby kwestia ta nie podlegała rozbieżnej interpretacji.
Warto również pamiętać o wskazaniu wynagrodzenia za przeniesienie autorskich praw majątkowych (jeśli strony je przewidują). W praktyce jednak możemy mieć często sytuacje, w której cesja stanowi jeden z elementów umowy. Na przykład może to być umowa o dzieło wraz z udzieleniem cesji. Wówczas strony określają wynagrodzenie za wykonanie dzieła bez wskazania wynagrodzenia za przeniesienie autorskich praw majątkowych. Może to rodzić w przyszłości spór prawny, więc aby tego uniknąć warto zastrzec, że wynagrodzenie za wykonanie dzieła stanowi również wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych.
Przy zastrzeganiu pól eksploatacji, warto zabezpieczyć się również przed nowymi polami, które pojawiły się po zawarciu umowy, a które nie były znane na dzień zawarcia umowy.
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani szczegółowymi informacjami w odniesieniu do wskazanego powyżej zakresu, zapraszamy do kontaktu.
Arkadiusz Furlepa, aplikant radcowski, Tel. +48 795 030 304 e-mail: a.furlepa@wwlegal.eu