Niewątpliwie coraz częściej spotykaną formą zatrudnienia osób pełniących funkcje kierownicze w branży game dev jest kontrakt managerski. Inną nazwą tego typu kontraktu jest umowa o usługi menedżerskie czy umowa o zarządzanie. Czym charakteryzuje się kontrakt managerski? Czy w praktyce podmioty z branży game dev decydują się na zawarcie tego typu kontraktu? Jakie szczególne zapisy możemy spotkać w umowie o zarządzanie?
Kontrakt managerski w game dev– cel umowy o zarządzanie
Kontrakt menedżerski jest umową nienazwaną, czyli taką, która nie występuje w przepisach prawa cywilnego, a najczęstsze zastosowanie będą miały przepisy kodeksu cywilnego w zakresie umowy zlecenia jako umowy starannego działania. Przedmiotem umowy jest powierzenie sprawowania zarządu nad przedsiębiorstwem lub jego częścią osobie fizycznej w celu osiągnięcia zysku. Ponadto, nie ma przeciwwskazań do tego, aby menadżerem był członek zarządu spółki. W literaturze można spotkać pogląd, zgodnie z którym umowa o zarządzanie jest zawierana z członkiem zarządu danej spółki, zaś kontrakt manadżerski z osobą spoza zarządu (manadżerem).
Kontrakt managerski – elementy umowy o zarządzanie
Do podstawowych elementów kontraktu managerskiego należą: przedmiot umowy, obowiązki i uprawnienia menadżera, zadania menadżerskie, składniki wynagrodzenia menadżera, dodatkowe świadczenia otrzymywane przez menadżera, odpowiedzialność za wykonanie postawionych zadań, kryteria oceny efektywności zarządzania, sposoby rozwiązania kontraktu, zakaz konkurencji, tajemnica przedsiębiorstwa.
Kontrakt managerski – umowa o zarządzanie w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego
W uzasadnieniu wyroku z dnia 11 października 2005 r., sygn. PK 42/05, Sąd Najwyższy pochylił się nad zagadnieniem kontraktu managerskiego i wyraźnie wskazał, że jego zawarcie nie rodzi powstania stosunku pracy:
„Generalnie należy podzielić pogląd, że skutkiem zawarcia umowy o zarządzanie (kontraktu managerskiego) nie jest powstanie stosunku pracy. Podstawami nawiązania stosunku pracy mogą być bowiem umowa o pracę, wybór, mianowanie lub spółdzielcza umowa o pracę. Katalog ten jest zamknięty, na co wskazuje treść art. 2 kodeksu pracy, zawierającego definicję pracownika jako osoby zatrudnionej na jednej z wymienionych podstaw. Kontraktu managerskiego wśród nich nie ma.”
Kontrakt managerski w game dev – umowa o zarządzanie a umowa o pracę
Przede wszystkim, kontrakt managerski daje o wiele większą swobodę w kwestii podejścia do obowiązków zawodowych niż umowa o pracę. Na podstawie umowy o zarządzanie, menadżer nie będzie miał gwarancji stałych godzin pracy czy prawa do minimalnego wynagrodzenia, jakie przewiduje umowa o pracę. Treść kontraktu managerskiego może być dowolnie kształtowana w zależności od indywidualnych potrzeb i woli podmiotów z branży game dev.
Kontrakt managerski w game dev – wynagrodzenie w umowie o zarządzanie
Umowa o zarządzanie powinna jednoznacznie określić sposób wyliczania i zapłaty wynagrodzenia menadżerowi. Strony mogą postanowić, że manadżerowi będzie przysługiwać dodatkowe wynagrodzenie po spełnieniu pewnych warunków. Umowa może także zawierać odwołanie do uchwały zarządu lub uchwały zgromadzenia wspólników podjętej w sprawie przyznania wynagrodzenia dla osoby pełniącej funkcję manadżera.
Kontrakt managerski w game dev – umowa o zarządzanie
Ze względu na specyfikę branży game dev, w umowie manadżerskiej warto zawrzeć dodatkowe klauzule, aby jak najlepiej zabezpieczyć interesy spółki. Wśród klauzul korzystnych dla spółki należy wyróżnić przede wszystkim klauzulę o zachowaniu poufności (NDA) oraz klauzulę o zakazie konkurencji. Obie klauzule mają na celu ochronę spółki przed niekorzystnym działaniem manadżera polegającym np. na wykorzystaniu informacji poufnych dotyczących pomysłu na grę, czy np. próbie pozyskania przez menadżera programisty będącego częścią zespołu developerskiego spółki.
Podsumowanie
Jak wynika z powyższego opisu, kontrakt managerski, inaczej umowa o zarządzanie, to umowa, na podstawie której menedżer zobowiązuje się do stałego wykonywania czynności zarządu daną spółką za odpowiednim wynagrodzeniem. Powyższy opis stanowi jedynie wycinek obowiązkowych elementów, jakie powinny znaleźć się w kontrakcie managerskim. Spółki z branży game dev w praktyce często decydują się na umowę o zarządzanie, ponieważ zapewnia ona większą swobodę i możliwość negocjacji niż umowa o pracę.