Umowa z producentem w game dev – najważniejsze praktyki. W branży game dev często dochodzi do podziału na wydawcę i producenta gry. Wówczas, przed wydaniem gry, wydawca zawiera z producentem umowę o jej wykonanie. Jakie przepisy powinna zawierać taka umowa? Temu zagadnieniu będzie poświęcony niniejszy artykuł.
Umowa z producentem w game dev – zasada swobody umów
Na początku warto przywołać zasadę swobody umów, która obejmuje producenta gry oraz wydawcę. Zgodnie z nią strony mogą ukształtować stosunek prawny według swego uznania i wprowadzić do umowy zapisy, które będą zgodne założeniami biznesowymi. Definicja tej zasady zawiera się w art. 3531 Kodeksu cywilnego. Jest ona obłożona ograniczeniami ale w zgodzie z tym przepisem strony mogą sformułować postanowienia o harmonogramie wykonania gry oraz specyfikacji, a także o przeniesieniu autorskich praw majątkowych. Są to najczęściej praktykowane elementy umów między wydawcą, a producentem gry.
Harmonogram wykonania gry oraz specyfikacja
Harmonogram wykonania gry może stanowić załącznik do umowy lub być wpisany wprost w niej. Systematyzuje on wówczas grafik tworzenia gry przez producenta i płacenia wynagrodzenia (w przypadku rozliczania ratalnego). Specyfikacja zaś identyfikuje grę. Jest jej opisem i dokładnym sformułowaniem jej właściwości technicznych, fabularnych itp.
Przeniesienie autorskich praw majątkowych
Przeniesienie autorskich praw majątkowych jest bardzo istotne z punktu widzenia zarządzania produkcją gry game dev. Pierwotnie bowiem, prawa te należą do producenta jednak muszą zostać przeniesione na wydawcę, aby miał on prawa do dystrybuowania tej gry w sprzedaży. Alternatywą jest również licencja na wydanie gry, jednak przeniesienie tych praw ma znacznie szerszy charakter.
Podsumowanie – umowa z producentem w game dev
Podsumowując, wydawca i producent gry mogą uregulować w umowie wydawniczej/koprodukcyjnej zapisy zabezpieczające ich interesy. Do najczęściej stosowanych należy: harmonogram produkcji, specyfikacja, przeniesienie autorskich praw majątkowych, ale również: klauzula poufności, czy klauzula zakazu konkurencji.